Main Navigation Menu

Members

 

2013-2014 AGC Membership (as of 09.26.13)

52 Faculty/17 Administrators*

*Voting Members

 

Kate Kryger
Biological Sciences
Arts & Sciences Adjunct Faculty Representative
Fall 2013 – Winter 2015

Lisa Gloege
Social Sciences
Arts & Sciences School-Wide At-Large Representative
Fall 2013 – Winter 2015

Laurie Foster
Biological Sciences
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2011 – Winter 2013

Ann Alexander
Business
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2011 – Winter 2013

Luann Keizer
Computer Applications
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2011 – Winter 2013

Jill Woller-Sullivan
Counseling & Career Center
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Michael Whitman
Culinary – SICE
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Diana Koooistra
Dental Auxiliaries
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2013 - Winter 2015

Frederick Van Hartesveldt
English
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Keith Ferguson
Job Training
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Harold Lee
Language & Thought
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Nan Schichtel
Library & Learning Commons
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Troy Walwood
Manufacturing
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2013 – Winter 2015

Nancy Forrest
Mathematics
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Carol VanRandwyk
Music
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Victoria Meyers
Nursing
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Elaine Kampmueller
Physical Sciences
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Sarah Petz
Preschool
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Sandy Lancaster
Psychology
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Heather Forrest
Social Sciences
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Kimberly Overdevest
Visual Arts
At-Large Full-Time Faculty Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Gayl Beals
Automotive
Workforce Development School-Wide At-Large Representative
Fall 2012 – Winter 2014

Lynda Jansen
Occupational Therapy Assisting
Workforce Development Adjunct Faculty Representative
Fall 2013 – Winter 2015


Department Heads/Program Directors:

Vikki Cooper
Adult and Developmental Education
Director
Per AGC Bylaws

Mike Kiss
Applied Technology
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Charlie Wells
Athletics
Director
Per AGC Bylaws

Chad Lodenstein
Automotive
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Robert Long
Biological Sciences
Department Head
Fall 2013 – Winter 2015

Felix Pereiro
Business
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Timothy Koets
Computer Applications
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Lynnae Selberg
Counseling & Career Center
Program Director
Per AGC Bylaws

Nikki Banks
Criminal Justice
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Daniel Gendler
Culinary – SICE
Program Director
Per AGC Bylaws

Eve Sidney
Dental Auxiliaries
Program Director
Per AGC Bylaws

Becky Brinks
Education
Program Director
Per AGC Bylaws

Janice Balyeat
English
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Aleta Anderson
Language & Thought
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

John Doneth
Manufacturing
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

John Dersch
Mathematics
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Tom Boersma
Mechanical & Architectural Design
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Kevin Dobreff
Music
Program Director
Per AGC Bylaws

Michelle Richter
Nursing
Program Director
Per AGC Bylaws

Sarah Rose
Occupational & Disability Support Services
Program Director
Per AGC Bylaws

Karen Walker
Occupational Therapy Assistant
Program Director
Per AGC Bylaws

Tom Kaechele
Theatre
Program Director
Per AGC Bylaws

Jennifer Batten
Physical Sciences
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Frank Conner
Psychology
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Deborah Nordman
Radiologic Technology
Program Director
Per AGC Bylaws

Mike Light
Social Sciences
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Whitney Harper
TriO/Student Support Services
Program Director
Per AGC Bylaws

Nick Antonakis
Visual Arts
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Jodi Gee
Wellness
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Deans/Associate Deans:

Laurie Chesley
Arts & Sciences
Dean
Per AGC Bylaws

Michael Vargo
Arts & Sciences
Associate Dean
Per AGC Bylaws

William Faber
Arts & Sciences
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Donna Kragt
Institutional Research & Planning
Dean
Per AGC Bylaws

Patti Trepkowski
Instructional Support & Interdisciplinary Studies
Associate Provost/Dean
Per AGC Bylaws

Ric Underhile
Instructional Support & Interdisciplinary Studies
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Daniel Clark
Lakeshore Campus & Regional Centers
Dean
Per AGC Bylaws

Lilly Anderson
Lakeshore Campus & Regional Centers
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Eric Mullen
Student Affairs
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Diane Patrick
Student Affairs
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Tina Hoxie
Student Affairs
Associate Provost/Dean
Per AGC Bylaws

John Cowles
Student Success & Retention
Dean
Per AGC Bylaws

Casey Cornelius
Student Success & Retention
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Raynard Ross
Student Success & Retention
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Amy Koning
Workforce Development
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Fiona Hert
Workforce Development
Dean
Per AGC Bylaws

Paula Sullivan
Workforce Development
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Non-Voting Members:

Jeremy Osborn
Center for Teaching Excellence
Non-Voting Member
Yearly Appt./2013-2014

Jody Graves
Information Technology
Non-Voting Member
Yearly Appt./2013-2014

Pat Ingersoll
Library & Learning Commons
Non-Voting Member
Yearly Appt./2013-2014

Gilda Gely
Provost Office
Ex-Officio/Non-Voting Member
Per AGC Bylaws

Lisa Freiburger
Business & Financial Services
Non-Voting Member
Yearly Appt./2013-2014

Julie Parks
Workforce Training
Non-Voting Member
Yearly Appt./2013-2014

AGC Executive Committee:

Mike Light
Social Sciences
Department Head Representative
Fall 2011 – Winter 2014

Robert Long
Biological Sciences
Department Head Representative
Fall 2013 – Winter 2015

Ann Alexander
Business
At-Large Representative
Fall 2011 – Winter 2014

Jill Woller-Sullivan
Counseling & Career Center
At-Large Representative
Fall 2013 – Winter 2015

Amy Koning
Workforce Development
Administrator Representative
Per AGC Bylaws

Laurie Chesley
Arts & Sciences
Administrator Representative
Per AGC Bylaws

Departments/Programs having less than 
or equal to five full-time faculty are 
not required to have an At-Large Representative:
Adult & Developmental Education
Applied Technology
Automotive
Criminal Justice
Mechanical & Architectural Design
Education
Occupational & Disability Support Services
Occupational Therapy Assistant
Radiologic Technology
TriO/Student Support Services
Wellness