Giants Awards Previous Honorees (1983-2018)

  GIANT AMONG GIANTS
  2018 Ellen James
  2017 Larry Johnson
  2016 Teresa Weatherall Neal
  2015 Rev. Dr. Clifton Rhodes, Jr.
  2014 Jeffrey J. Kimbrel
 

2013

Ingrid Scott-Weekley

 

2012

Dr. Marvin L. Sapp

 

2011

Reuben Smartt

 

2010

Mary A. Edmond

 

2009

Nolan Groce

 

2008

Don Williams, Sr.

 

2007

Elias Lumpkins, Jr.

 

2006

Leona Spencer

 

2005

Ella Mary Sims

 

2004

Dr. Edward Jones

 

2003

The Reverend Lyman S. Parks

 

2002

Nina Lewis-Sleet

 

2001

The Reverend Charlie Jones

 

2000

Faite Mack, Sr.

 

1999

Stephen R. Drew

 

1998

Bishop William Abney

 

1997

Paul Collins

 

1996

Benjamin H. Logan II

 

1995

Patricia & Yergan Pulliam

 

1994

Beverly Drake

 

1993

The Reverend W.L. Patterson

 

1992

Myrna Granderson

 

1991

Interdenominational Ministerial Alliance

 

1990

Cedric Ward

 

1989

Roger Wilkins

 

1988

The Reverend John V. Williams

 

1987

W. Wilberforce Plummer

 

1986

Joseph H. McMillan

 

1985

The Right Reverend John M. Burgess

 

1984

Donna Carter

 

1984

Roy Roberts

 

1983

Paul Phillips

 

1983

Helen Claytor

   
   
 

Ethel Coe Humanities Award Honorees

2018 Not Awarded.

2017 Edith Evans Hyde

2016 Clarice Smith Drew

2015 Lawrence N. Redd, Ph.D.

2014 Not Awarded This Year

 

2013

Not Awarded This Year

 

2012

Dr. Malinda P. Sapp (Posthumously)

 

2011

Melita Travis Johnson

 

2010

Vanessa Allen

 

2009

Dr. James R. Sawyer

  2008 Cassonya Carter Pugh
  2007 Gladys Long
  2006 Debra L. Perry
  2005 Catherine Barrow-Williams
  2004 Lois Smith Owens
  2003 Cheryl LaMar
  2002 Lyman S. Parks, Jr.
  2002 Glenda F. Pittman-Parks
  2001 Larry D. Manley, Sr.
  2000 Bonita Roberts-Harvey
  1999 Elder Marvin L. Sapp
  1998 Eugenia D. Marve
  1997 Veruynca C. Williams
  1996 Ethel Footman Smothers
  1995 Jon McDonald
  1994 Catherine Large
  1993 Jerome Benton
  1992 Charsie Sawyer
  1991 Frank Grant
  1990 Duane Davis
  1989 Ernestine Harris
  1988 Alma Perry (Posthumously)
  1987 WKWM Radio
  1986 Jimmy Carr
  1985 Robert Gill
  1984 Robeson Players/Cedric Ward
  1984 Randolph Brown
  1983 Paul Collins
   
 

Eugene Brown Medical Service Award Honorees

2018 Dr. Valencia L. Agnew

2017 TaLawnda Bragg, M.D.

2016 Herman C. Sullivan, M.D.

2015 Larry Arnold Brewer, PA-C

2014 Candace Smith-King, M.D.

 

2013

Lennox Forrest, Ph.D.

 

2012

Cle J. Jackson

 

2011

Ludie Weddle, R.D.

 

2010

Paul Doyle

  2009 Lisa Lowery, M.D.
  2008 West Michigan Medical Society
  2007 Kalamazoo-Muskegon Michigan National Black Nurses Association
  2006 Shahidah M. ElAmin
  2005 Tracy Blount, D.D.S.
  2004 Khan J. Nedd, M.D.
  2003 Denice M. Logan, D.O.
  2002 Joseph Daniels, M.D.
  2001 Jimmie Lassic, D.D.S.
  2000 Brenda Daniels
  1999 Sheila VanLowe, M.D.
  1998 Earnestine Tolbert, R.N.
  1997 Janet M. Stafford, D.O.
  1996 Andre V. Jubert, M.D., R.N.
  1995 Helen Brent, M.P.A., R.N.
  1994 Veneese V. Chandler
  1993 Laura Moody, R.N.
  1992 Mary C. Thomas
  1991 Lorine Smith
  1990 Joyce Hassen, R.N.
  1989 Birthale Lambert, R.N., M.S.N.
  1988 Dorsey Ligon, M.D.
  1987 Harambe Black Nurses of Grand Rapids
  1986 Ralph Mathis, M.D.
  1985 Sarah Glover, L.P.N.
  1984 Edward Jones, M.D.
  1983 Robert Claytor, M.D.
   
 

Floyd Skinner Justice Award Honorees

2018 Huemartin Robinson II

2017 Henry L. Saverson

2016 Kimberly A. Coleman

2015 Reverend Michelle Loyd-Paige, Ph.D.

2014 Not Awarded This Year

 

2013

Anita Hitchcock

 

2012

Kenyatta Lumumba London Brame

 

2011

Stacy McGinnis

 

2010

Tracey W. Brame

 

2009

Ronald B. Jimmerson, Sr.

  2008 Leontyne “Tina” Partee (Posthumously)
  2007 Larry Woods
  2006 LaRissa D. Hollingworth
  2005 Deborah Clanton
  2004 Larry Johnson
  2003 Patrick Miles, Jr.
  2002 Valerie Pierre Simmons
  2001 Dale A. Weekley, Sr.
  2000 Hazel R. Lewis
  1999 Tommy G. House
  1998 John R. Beason
  1997 The Floyd Skinner Bar Association
  1996 Ingrid Scott-Weekley
  1995 Toni Spencer-Beatty
  1995 Ronald Love
  1994 Michael J. Robinson
  1993 Donald Reid
  1992 Robert Brent
  1991 Russel Johnson
  1990 Justice Moore
  1989 The Honorable Benjamin Gibson
  1988 Stephen Drew
  1987 Joe Davis (Posthumously)
  1987 John Allen Johnson
  1986 Benjamin H. Logan II
  1985 Alphonse Lewis
  1984 Bobbie Butler
  1983 The Honorable John Letts
   
 

Hattie Beverly Education Award Honorees

2018 Carolyn J. Evans

2017 Dr. Mattie P. Hampton

2016 Dr. Nkechy Ekere Ezeh

2015 Diane J. McMillan

2014 Cornell Bailey

 

2013

Dr. Shirley Johnson

 

2012

Sharon Satterfield

  2011 Donna Poag
  2010 Bernice Elizabeth Graves
  2009 Margaret Elizabeth Lewis (posthumously)
  2009 Vertlee & Mary Trice
  2008 Randal Maurice Jelks, Ph.D.
  2007 Doris Ward
  2006 Robert B. Hurd
  2005 Colleen Tyson
  2004 Ruth Jones
  2003 Ruth A. Lumpkins
  2002 Charles E. Cannon
  2001 Charles Sturdivant
  2000 Faite R-P. Mack, Ph.D.
  1999 L. Helen Johnson
  1998 Audrey L. Mayfield
  1997 Sidney Bailey, III
  1996 Arneada Smith-Alexander
  1996 Cheryl Chamber
  1995 Dorothy Jo Butler
  1994 Eddie West
  1993 Jacob Robinson
  1992 Lola Davis
  1991 Anita Watson-Phillips
  1990 Shirley West
  1989 Frances Gill
  1988 Patricia Pulliam
  1988 The Sarah Allen Neighborhood Advisory Committee
  1987 Loretta Harris
  1986 Lottie Brown
  1985 Mary Hardin
  1984 Linda Johnson
  1983 John Dow
   
 

H.C. Toliver Religious Life Award Honorees

2018 Lois Jene Thomas

2017 Brenda Brame

2016 Carolyn Allen

2015 New Hope Baptist Church

2014 Dr. Jermone Glenn

 

2013

The Reverend Kyle A. Ray

 

2012

Pastor James C. Stokes

 

2011

The Sensational Gospel Tones

 

2010

The Reverend David R. Jarrett, Sr.

 

2009

Robert Upton

  2008 The Reverend Zannie M. Mitchell and Grand Rapids Urban Young Life
  2007 The Reverend James B. White, Sr.
  2006 Pastor Kenneth W. Hoskins
  2005 Charles “Willie” Butler (Posthumously)
  2004 The Reverend Jerry Bishop
  2003 The Reverend Marvin Williams
  2002 The Reverend Bruce E. Garmon, Sr.
  2001 Renaissance Church of God In Christ
  2000 The Reverend Charles H. Hudson, Sr.
  1999 Pastor Jessie M. White
  1998 The Reverend Dozie Cox
  1997 Elder James Holloway
  1996 The Reverend Leonard Gant
  1995 The Reverend Nathaniel Moody
  1994 The Reverend Maurice Joseph
  1993 The Reverend Willie Applewhite
  1992 The Reverend Charlie Jones
  1991 The Reverend Jesse Cotton
  1990 The Reverend and Mrs. Richmond Jones
  1989 The Reverend John Bryant
  1988 The Reverend Clifton Rhodes, Jr.
  1987 The Reverend H.V. Hutcherson
  1986 Mrs. Lillian Gill
  1985 The Reverend Erskin Robertson
  1984 The Reverend W.L. Patterson
  1983 The Reverend John V. Williams
  1983 The Reverend William Abney
 

Martha Reynolds Labor Award Honorees

2018 Deborah A. McMillan (Posthumously)

2017 Ken C. Godwin

2016 RiChard Jackson

2015 Not Awarded this Year

2014 Kathy Jackson

 

2013

Not Awarded This Year

 

2012

Gerald Kariem

  2011 Essie Bunn
  2010 H. William Dungey
  2008 Bennette Gay
  2007 Orin S. Holder
  2006 Janice Hilliard
  2005 Kathi Harris
  2004 John Hyatt
  2003 Sandra K. Smith
  2002 Robert Betts
  2001 Willie D. Jones (Posthumously)
  2000 Joyce A. Walker
  1999 Carrie McCaleb
  1998 Lonnie McCaleb
  1997 Rocky Love
  1995 Friley Johnson
  1994 Aurelia Weatherford Crawford
  1992 Debra Nixon
  1991 John Snead
  1990 Joseph Crump
  1989 Esther Turner
  1988 Clarence Coleman
  1987 Willie Suber
  1986 Bobby Jones
  1985 Clifford Summers
  1985 Loree Glover (Posthumously)
  1984 Georgia McGhee
   
 

Milo Brown Business Award Honorees

2018 Wayne D. Wilson

2017 New Life Counseling Services and Si Marsh

2016 Skot Welch

2015 Keli Christopher, Ph.D.

2014 Mildred Norris (Norris Beauty Salon)

 

2013

Opelia Graves (Graves Deli and O's Hats & Accessories)

 

2012

James Edward McClain

 

2011

Sandmann's

 

2010

Jeremiah White, Jr.

 

2009

Jarvis Beene, Sr.

  2008 Jimmie L. Taylor, Sr.
  2007 Isaac V. Norris
  2005 Daniel C. Oglesby
  2004 Brian Harris
  2003 Darel E. Ross
  2002 Johnnie Myles
  2001 Hawkins & Company, C.P.A.
  2000 Sherman D. Gillespie
  1999 Bernice Brown
  1998 Endia Weekly
  1997 John L. White
  1996 Leo Michael Burns
  1995 Eugene Grady
  1994 Lee N. Howard (Posthumously)
  1993 Moses B. Holmes
  1992 James Price (Lady Love)
  1991 First Choice Restaurant
  1990 The Madison Square Co-Operative, Inc.
  1989 Terri Weekley
  1988 William Jobe (Posthumously)
  1987 Johnny Burton
  1986 E.J. Mathis & Edward Jackson
  1985 Julia & Nolan Groce
  1984 Rosa Ledbetter
  1984 William Jobe (Posthumously)
  1983 Milo Brown
   
 

Phyllis Scott Activist Award Honorees

2018 Rhondo Cooper

2017 Daniel Williams

2016 Alpha Kappa Alpha Sorority, Incorporated Theta Chi Omega Chapter's Ivylette/Rosette Program

2015 Dianne Green-Smith, Ph.D.

2014 Brian Douglas Cloyd

 

2013

Mary Harden Johnson

 

2012

 Anneshia Freeman

 

2011

T.A. El Amin

  2010 Arlen Dean Gaddy
  2009 Minnie Farris (posthumously)
  2008 Vanessa Greene
  2007 Wendy Lewis Jackson
  2006 Temprance Mayfield-Mann
  2005 Marguerite A. Morgan
  2004 Lydia Lee
  2002 Gerald Brown (Posthumously)
  2001 Emily Bayard
  2000 The Reverend David G. May
  1999 Armand M. Robinson
  1998 Mary J. Copeland
  1997 Harriet S. Jones
  1996 Charles L. Assenco
  1995 The Grand Rapids Black Professionals Association
  1995 The Reverend Donnell Smith
  1994 Willie Thurman, Sr.
  1993 Walter Mathis
  1992 Paul Mayhue
  1991 Olivia Margo Anderson
  1990 Daniel L. Groce
  1989 Thomas Jackson
  1989 John Hair
  1988 Walter Brame
  1987 Coalition for Representative Government
  1986 Ora Belle Motley & Raymond Tardy (Posthumously)
  1985 Mary Edmond
  1984 N.A.A.C.P.
  1984 Noah Seifullah
  1983 Carl Smith
   
 

Raymond Tardy Community Service Award Honorees

2018 Gertrude G. Croom

2017 Darel Ross II

2016 Wayman Britt

2015 Reverend Joseph D. Jones

2014 Jonathan Jelks

 

2013

Sarah Brooks

 

2012

Jennifer Moss Hawkins

  2011 United Methodist Community House
  2010 Chana' Yvette Emond-Verley
  2009 Bill Joseph
  2008 Reverend Chico Daniels
  2007 Mary K. Butler
  2006 Faye Richardson
  2005 John C. Smith
  2004 Grand Rapids Reach, Inc.
  2003 Dorothy M. Irvin
  2002 Will Moody Brown
  2001 Ellen W. Brown
  2000 Messiah Baptist Missionary Church
  2000 African American Male Conference
  1999 Pauline L. Blakely
  1998 Wilhelmina Wright
  1997 Shirley A. Allen
  1996 Leroy Tucker
  1996 Robert Eubanks
  1995 Billie Pharms
  1994 American Legion Crispus Attucks Post 59
  1993 Delta Sigma Theta Sorority
  1992 Improved Benevolent Protective Order of Elks of the World
  1991 Grand Rapids Club of the National Association of Negro Business & Professional Women's Club, Inc.
  1990 Michael Johnson
  1989 Shirley Perkins
  1988 John Bankston
  1987 Charles and Lorna Wade
  1986 Yvonne Sims
  1985 Beverly Drake
  1984 Ta-Wa-Si and Urban League
  1983 Dr. Julius Franks, J.E. Adams, Joseph Lee, Sam Triplett, Ella Sims
   
 

Walter Coe Public Service Award Honorees

2018 Christina Y. Johnson

2017 Frederick S. Brown

2016 Senita R. Lenear

2015 Floyd Wilson, Jr.

2014 LeMark Payne

 

2013

LTC. Shawn A. Harris

 

2012

Anita Christopher

  2011 Larry Barnes
  2010 Michael Remo
  2009 Grand Rapids Public Schools Department of Public Safety
  2008 Dareather Greer
  2007 Ralph James Mason
  2006 Sonya Hughes
  2005 Richard Clanton
  2004 Mary E. Williams
  2003 Clemma Gwendolyn Brown
  2002 Concerned Citizen Council
  2001 Kappa Alpha Psi Fraternity, Grand Rapids Chapter
  2000 Harriet Ann Singleton
  1999 Delton A. Heard
  1998 Mayor Clyde Preston William Hardiman, III
  1997 Kent County Deputy Leroy McIntosh, Sr.
  1996 Lt. James Farris
  1995 Officer Marla Freeman
  1994 Clyde A. Poag
  1993 Dennis Booker
  1992 Eugene Davis
  1991 Donald Williams, Sr.
  1990 Leroy Edmund
  1989 Elias Lumpkins
  1988 Alberta Gray
  1987 Baxter Community Center
  1986 Albert Willis
  1985 Detective Harriet Hill
  1984 Officer Harry Bolden
  1983 Officer Maurice Barnes
   
 

William Glenn Trailblazer Award Honorees

2018 Bill Manns

2017 Monford Point Marines (Darvis Beene, Frederick D. Johnson, Bobby E. Jones, David T. King and Cpl. Rueben Smartt)

2016 Francine B. Gaston

2015 Beverly Grant/George Grant, Jr., Ph.D.

2014 Eddie M. Rucker

 

2013

Teresa Weatherall Neal

  2012 City of Grand Rapids Rosa Parks Sculpture Committee
  2011 Ron Snead
  2010 Lauri S. Parks
  2009 Charles McEwen
  2008 Wesley Jones
  2007 Tyrone Bynum
  2006 Wayne Boatwright
  2005 Harriet Burns
  2004 James H. Eaddy
  2003 Patrick Johnson
  2002 Patricia E. Newby
  2001 Calvin Jeter
  2000 Curtis Graves
  1999 Eugene Craig Chivis
  1998 Doretha Ardoin
  1997 Christopher D. Sain, Sr.
  1996 Clifford McClain
  1995 Rondy Brown
  1994 Virginia M. Love, M.D.
  1993 Mary Thomasson
  1992 First Community A.M.E. Church
  1991 Jesse Warren
  1990 Sergeant Percy Brown
  1989 Grand Rapids Study Class
  1988 Katherine Miles
  1987 Ethel Barnett Coe
  1986 Hazel Grant
  1985 Teasther Smith
  1984 The Reverend Lyman S. Parks
  1983 William Glenn
   
 

W.W. Plummer Humanitarian Award Honorees

2018 Rene Williams

2017 Veverly Austin

2016 Roy Ford (Posthumously)

2015 Dallas Lenear

2014 Shannon L. Wilson

 

2013

Johngerlyn "Jonse" Young

 

2012

Darius L. Quinn

  2011 The Reverend Tony Campbell
  2010 Not Awarded This Year
  2009 Christopher Macon
  2008 Yvonne Mathis
  2007 Jason L. Paulateer
  2006 Clifton Charles, Jr.
  2005 Linda S. Likely
  2004 Melvin Atkins
  2003 Maxine Cage-Meek
  2002 Jeffrey J. Kimbrel
  2001 Eve Manley
  2000 Harrison David Jones (Asadada)
  1999 Charles R. Lewis, Sr.
  1998 Janice M. Hanley
  1997 Betty S. Burton
  1996 Vernita Ware-Perry
  1995 Youth Companion Program Volunteers
  1994 The Reverend Robert Dean
  1993 Carolyn Tate
  1992 Hazel Buford
  1991 Margaret Sellers
  1990 Mattie Holliman
  1989 Melvin Tardy
  1988 Ellen James
  1987 Ted Rasberry
  1986 Eugene Proctor
  1985 Silver Charms
  1984 Reuben Smartt
  1983 Leona Spencer